Bu yıl başlarında çalışmalarını başlattığımız 4K Kollektifi ve www.4k-haber.com projesine, dostlarımızın büyük ilgi ve çalışmaları  kamuoyunda hemen karşılık bulmuştu.16 Eylül'de düzenlediğimiz İmza ve tanışma günü bizim için kendimizi bir nebze de olsa anlatabilmek, hedef ve projelerimizi kitlemiz ile paylaşmak için büyük bir fırsat oldu bizim için.

Bizim için 'Emek en yüce değerdi' ve şimdi o emeğimizi bölüşmek üzere, Stuttgart'ta MLPD'li dostlarımızın binasında buluşuyorduk.

Aylar öncesinden başladığımız yavaş ama emin adımlarla yaptığımız planlama, bizden desteğini esirgemeyen arkadaşlarımızın özveri ve emekleri karşılığında şimdi karşılık buluyordu.

Sunumu yapan arkadaşımız Ayten Şimşir, hem deneyimli ve kültürlü hem de kitle ilişkilerinde çok usta. Mükemmel sunumuyla başladığı program, saygı duruşyla başlıyor. 4K'nın kim olduğu ve hedef ve ilkeleri üzerinde duruyordu:

‘’Doğdukları topraklarda egemen siyasal sistem, egemen ulus, egemen din, ve egemen eril güç tarafından çeşitli biçim ve boyutlarda ezilen KÜRT, KIZILBAŞ, KOMÜNİST ve KADIN kimliklerine ait, Avrupa’da yaşamak zorunda kalan bir grup insanın gönüllü birliği ile oluşan mücadele platformudur.

Resmi ideolojinin adı geçen kimliklere karşı yürüttüğü ve soykırıma varan savaşa karşı yürütülen özgürlük ve sınıf mücadelesi sonucunda Dünya’nın dört bir tarafına yayılmış, birbirinden kopuk durumda yaşayan, adeta Don Kişot misali üretim mücadelesi veren, sanatçı, yazar ve gazeteciler olarak; kendi çalışmalarımızı eser ve yapıtlarımızı kapitalist medya ve üretim ilişkilerine alternatif olarak  halımızla  paylaşmamız önündeki engelleri aşmak için kurduğumuz ‘’4K İnsiyatifi ‘’ olarak tüm dost ve yoldaşlarımızla  emeklerimizi birleştirmek ve paylaşmak için bu gün buradayız !
4K; egemen eril akıl tarafından ezilen kimliklerin bilinçlenmesi ve gelişmesi için kültür, sanat, edebiyat, bilim, medya, eğitim, vs.. alanlarda çalışmalar yürütmeyi, yürütülen çalışmalardan uygun olanalara katılarak desteklemeyi ilke edinecektir.
4K; emekçi dostların eserlerinin tanıtımında ve halkla buluşmasında tüm imkan ve ilişkileri değerlendirerek bir iletişim ağı oluşturacak; 4K bileşeni, üyesi olan tüm dost ve yoldaşların emek ve üretimlerinin hedef kitleler ile buluşturulması için gereken çalışma ve dayanışmayı sağlamayı görev edinecektir.
4K; bu yönü çalışmaları yürütürken kendi iç işleyiş ve anlayışlarının da bu amaçlarına özen göstermeyi, fikir farklılıkları, çok kimlikliliğe,vs. . farklılıklara saygıda örnek olmayı ilke edinmiştir.
‘’Emek en yüce değerdir, bizler emeklerimizi pay ederek çoğaltmayı hedefliyoruz’’ ilkesi ile yola çıkan arkadaşlarımız bu düşünce ekseninde ilk olarak 4k-haber.com sitesinde bir ön çalışma yaparak, üreten dostların eserlerini tanıtma da öncelik edecek bir haber sitesi kurdu. Basın yayın alanında ilk çalışma Ozan Emekçi’nin ‘’feryad u isyanım’’ kitabının yeni baskısını yapmak oldu. Ozan Emekçi bugün kitabının yeni baskı ile aramızda; kendisi şahsında etkinliğimize katılan tüm yazarlarımızı bir kez daha selamlıyor ; hoşgeldiniz diyoruz!!!
Dersim Festivali başta olmak üzere; belli etkinliklerde informasyon standı kuran arkadaşlarımız kitle algısına dönük çalışmalar yürüttü. Toplumumuzda ve bileşen yapıda beklenen heycanı yaratarak karşılık buldu. Şimdi hepimize düşen bu ilgi ve heycanı çoğaltarak canlı tutmak, ortak güce, kolektif emeğe dönüştürmektir..
Yürütülen çalışmalar neticesinde;
4K; insiyatifi bileşenler arasındaki dayanışma ve iletişimi canlı tutmak, ortak emekleri kitlelerle daha örgütlü bir şekilde ulaştırmak için kurumsallama kararı almıştır.
4K; bu çerçevede kurumsallaşmayı üstlenecek bir yönetim kurulu oluşturduktan sonra çalışma stratejilerini hayata geçirecektir.
Çalışma atölye ve grupları, paneller, seminerler, okuma ve imza günleri, konserler düzenlemeyi hedeflemektedir
4K; amaçları doğrultusunda geçici veya sürekli olarak diğer kurum ve kişilerle iş birliği yapmayı hedeflemektedir.
4K; BM Ve EU tarafından tanımlanmış hükümetler ve siyasal odaklardan bağımsız kendi insiyatifinde bir kurum olmayı hedeflemektedir.
4K; pozitif ayrımcılığı temel ilke edinerek bu ayrımcılığı cinsler arasından ezen ve ezilen ilişkisinde görür ve tavır almayı hedefler. Pozitif ayrımcılık ilkesi ekseninde, başta Kadınlar, Kürtler, ve Alevileriçin mücadele eden parti ve örgütler olmak üzere, ezilen halklar için eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren kurum / kuruluşlarla iş birliği yapmayı hedeflemektedir. Tüm bu hedefleri gerçekleştirirken kendi içerisinde Demokratik işleyişi esas alacaktır. İleride dernek veya vakıf olarak çalışmalarına sürdürmeyi temel hedef haline getirecektir.
4K insiyatifi olarak ileriki dönemde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz bu ve buna benzer çalışmalarda siz dostlarımızı aramızda görmek, bizlerin bu alanda yürüteceği çalışma ve çabalarımıza ilham kaynağı olarak güç katacaktır....
   4K İNSİYATİFİ’’

4K emekçisi Heykeltıraş Doğan Demir arkadaşımızın 'Serhıldan' heykelinin açılışı, 4K kurucusu arkadaşımız Zere Can Eser tarafından yapılıyor.

Daha sonra etkinliğe katılan yazarlar, Ozan Emekçi, Yurdagül Kılınç, Hasan Sağlam, bendeniz, Can Kasapoğlu, Gül Güzel kitapları hakkında kısa söz alıyorlar. Ozan Temeli hastalığı ve Soran yayınevi adına Zeynel Abidin Han, iş konusunda bir sorun yüzünden maalesef katılamadılar. Bu vesileyle değerli ozanımız Ozan Temeli'ye buradan bir daha geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Etkinliğe katılım, beklediğimzden az olsa da konuyla ilgili ve çok duyarlı arkadaşlarımız. Can TV ve DAB TV canlı çekimleri eşliğinde verilen arada, katılan arkadaşlarımız Can TV'ye değerlendirmelerini yaparlarken, yazarlar kendilerine ayrılan standda kitaplarını imzalamaya ve sohbete başlıyorlar.

Ana yemek de dahil olmak üzere, arkadaşlarımızın getirdikleri çeşitlerle zenginleşen açık büfemiz, çay-kahve ve içecek eşliğinde ilgi odağı oluyor.

16 Eylül proramı aradan sonra, katılan dostlarımıza, günün anısına Doğan Demir arkadaşımızın yaptığı, 4K plaketleri veriliyor.

Katılan kurumlarımızı ve dostlarımızı selamlamanın ardından, kültür programı başlıyor. Arkadaşımız Nebahat Çal şiirleriyle etkinliğe başka bir duygu ve heyecan katıyor.

Sanatçılar Ali Öztürk, Zeynep Enhas, Veysel Aydın, Hasan Sağlam, Lukas Weissert'ten sonra Ozan Emekçi ve İbrahim Kılavuz Pir Feryad-ı İsyanım'dan dörtlükler okuyorlar. Daha sonra Hasan Sağlam, Veysel Aydın, Ozan Emekçi koro halinde güzel tınılar sunuyorlar.

Kısa bir konuşma yapan Ozan Emekçi 4K'nın bu bağlamda ilk olduğuna dikkat çekiyor ve içinde olmaktan onur duyduğunu dile getirdikten sonra, herkesi bu oluşuma sahip çıkmaya davet ediyor.

Genç sanatçılarımız Berfin u Reber'in eşliğinde tüm arkadaşlarımız coşkulu bir halaya duruyorlar.

Yazar / şair / yayıncı dostumuz Nida Öz'ün 4K kolektifine bağışladığı Anafilya "İzdüşüm" ve Ahşap Bulutlar kitapları etkinliğimize katılan dostlarımıza hediye ediliyor.

Program, arkadaşların 'Arayı soğutmadan hemen sonrakine bakalım' istemleri eşliğinde ve güzel bir gün ile bitiyor.

Böylelikle 4K, bu etkinliği ile kitle algısına dönük büyük bir iş başarmış oluyordu. Arkadaşlarımız arasındaki iletişim, bilgi-birikim-ilişki, yardımlaşma ve dayanışma için büyük bir mesafe katledildi. Bundan sonra da 4K diğer dostlarımıza ulaşmayı, onları katmayı, kolektif çalışma koşullarının güçlenmesi için bu tür etkinlikler başta olmak üzere çabalarını sürdürecektir. Hem 4K, hem de şahsım adına katılan ve emeği geçen her dostumuza teşekkürlerimi ve selamlarımı sunuyorum.

Ali Usta


DAB TV CANLI YAYININDAN 1. Bölüm: Kitap tanıtımları:

 

 

Yazarlar

Türkülere, deyişlere sevdalı bir babanın kızı olduğum için çok şanslıyım. Türküler
Bir kelebeğe ömür armağan edenleri,İkrarına bend olan serden geçtilerimizi,Kefensiz / mezar
Erzincan /Mercan Surbahan ve çevre köyleri bir zamanlar Ermeni yerleşim bölgeleriydi. Dersimli
Süryani halkının yangınlarına değilse de yüreklerine su serpemediğimiz için utanıyorum.
Günümüzde Aleviler dahil olmak üzere Batını Dinlerce sayılan/kullanılan ne kadar kavram va
Egemenler her dönem kendi egemenliklerini destekleyen, egemenliklerinin ideolojik kılıfı olara
Raa Haqi/Riya Heqi ya da Hakikat Yolu’nun Takipçileri, yani Kürt-Kızılbaş Aleviler, yani De
"Gurbet içinde gurbeti kanıksatmak isterler bize.. Kanıksamayız, istemeyiz ve dert olmaya, diz
 Giresunlu Topal Osman Ağa'nın yeğeni olduğunu söyleyen "Şair-Yazar" Mehmet Şakir SARIBAYR
Design by JoomlaSaver
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok