Belgesel filmde Mitteran’ın yaşamı ve Kürtlere yönelik yardımları yer alıyor. Belgeselin bir yerinde Başkan  Mesud Barzani’nin ve Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan’ın konuşmaları da yer alıyor.

Fransız eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın eşi Danielle Mitterand’ın başta Kürt ve Kürdistan’a olmak üzere hakları için mücadele eden halklara yönelik katkıları ve mücadelesi Fransız Senatosu tarafından belgesel film olarak yayımlandı. Film Fransız Senatosu'nun resmi sitesinde yer alıyor.

Belgesel filmde Mitteran’ın yaşamı ve Kürtlere yönelik yardımları yer alıyor. Belgeselin bir yerinde Başkan  Mesud Barzani’nin ve Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan’ın konuşmaları da yer alıyor.   Belgesel filmin yapımcılığını Laurence Thiriat'ın Elda Productions şirketi üstlendi. Belgeselin 51:00 dakikasında Başkan Barzani'nin Mitterand hakkındaki Kürtçe konuşması yer alıyor.

Mitterrand 2009 yılında Kürdistan’ı ziyaret edip Paris’e döndükten sonra çevresindeki dostlarına ‘Ben öldükten sonra da Kürt halkına yardım edin, onlara vefalı olun çünkü bunu hak ediyorlar’ dediği bildiriliyor.

Daniella Mitterand kimdir?

29 Ekim 1924 tarihinde Fransa’nın , Verdun kentinde dünyaya gelen Danielle Gouze, 27 Ekim 1944'de, kendisi gibi Direniş Hareketi'nde yer alan ve o sırada Gestapo'dan kaçmakta olan François Mitterrand'la evlenmiş; çiftin Gilbert ve Jean-Christophe adlarında iki oğlu olmuştu.

1981'deki seçim başarısından sonra Elysee Sarayı'ndaki göz kamaştırıcı davetlerden uzak duran Danielle Mitterrand, kendisini insan hakları konularına adamış; zaman zaman da Fransız devletinin duruşuyla çelişkili girişimleri olmuştu.

Solcu ve aktivist kişiliği ile tanınan Danielle Mitterrand, 22 Kasım 2011'de 87 yaşında hayata gözlerini yumdu

Yaşamı boyunca Güney Kürdistan’daki Kürtlerin statü kazanmasında uluslararası çalışmalarda aktif rol üstlenmiş, Kürtlerin büyük sevgisini kazanmıştı. O Güney Kürdistan’a desteklerinden ötürü ‘Kürtlerin anası’ ünvanına layık görülmüştü.

Danielle Mitterand'ın mücadelesini anlatan belgeseli buran izleyebilirsiniz:

Yazarlar

Türkülere, deyişlere sevdalı bir babanın kızı olduğum için çok şanslıyım. Türküler
Bir kelebeğe ömür armağan edenleri,İkrarına bend olan serden geçtilerimizi,Kefensiz / mezar
Erzincan /Mercan Surbahan ve çevre köyleri bir zamanlar Ermeni yerleşim bölgeleriydi. Dersimli
Süryani halkının yangınlarına değilse de yüreklerine su serpemediğimiz için utanıyorum.
Günümüzde Aleviler dahil olmak üzere Batını Dinlerce sayılan/kullanılan ne kadar kavram va
Egemenler her dönem kendi egemenliklerini destekleyen, egemenliklerinin ideolojik kılıfı olara
Raa Haqi/Riya Heqi ya da Hakikat Yolu’nun Takipçileri, yani Kürt-Kızılbaş Aleviler, yani De
"Gurbet içinde gurbeti kanıksatmak isterler bize.. Kanıksamayız, istemeyiz ve dert olmaya, diz
 Giresunlu Topal Osman Ağa'nın yeğeni olduğunu söyleyen "Şair-Yazar" Mehmet Şakir SARIBAYR
Design by JoomlaSaver
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok