Göppingen Kuzey Suriye (Rojova) Dayanışma Grubu Wiesbaden´li Dr. Wilk´i 12 Ekim Cuma akşamı Göppingen Jugendhaus´ta konuk etti.


2014'ten bugüne Rojova´da gönüllü doktor olarak calışmalar yürüten ve Kürt kızılayı Heyva Sor A Kurd ile ortak calışan Dr. Wilk en son Rakka´da İslamci Işid cetelerine karşı savaşın olduğu bölgedeydi.
Dr. Wilk, sosyalist ve anarşist gecmişi olduğunu, 2012 de Kobani´yi işgal eden Işid´lıların vahşetini ve barbarca Kobani'ye saldırarak cocuk, kadın, erkek, hıristiyan, alevi ve Kürtler'i öldürmelerini seyrederken buna daha fazla seyirci kalamayacağımı anladım ya haberlere bakmayacak , böyle bir savaş yokmuş gibi yaşayacaktım veya oraya gidip bir hekim olarak (kendisi ilk yardım doktoru ve aynı zamanda psikolog) yardim edecektim diyor kendini tanıtırken.

İlk olarak 2014 de Rojova´ya giden Dr. Wilk her ne kadar yakılan, yıkılan şehirler ve hic bir şekilde ic savaştan etkilenmeyen Afrin'in Türkiye Devleti tarafından işgal edilerek bombalanması, yakılıp, yıkılmasını ve yüzlerce sivilin bu hava bombardımanından yaralandığını, öldüğünü yaşamış olmak sadece orda yaşayanları değil tüm dünyayı dehşete düşürse ve üzülsekde  demokratik konfederalist sistemin tüm bu zorluklara karşı adım adım ilerlediğini ve yeniden yapılanmanın da hızla geliştiğini dile getirdi.

Suriyeýe uygulanan ambargo, TC'nin sınıra örmüş olduğu duvar ve tel örgüden dolayı gıda, ilac, inşaat malzemelerinin girmesi cok zor veya imkansiz. Buna rağmen örneğin mahalle komiteleri fakir ve işsiz olanlarin isimlerini tespit ediyor ve eczanelerden bu tespit edilen mahalle sakinleri bedava ilac alabiliyorlar. Yikilan, bombalanan veya isid´in elinde olan hastaneler geri alindiktan sonra yeniden insaa edildi ve cok modern mimarisi ile avrupadaki hastaneleri aratmiyor.
Elbette uluslararasi yardim örgütlerinin özellikle kürt kizilayi ile birlikte calisan italyan insani yardim örgütünün ortak calismalari ile bu isler basariliyor.

Henüz savas mağdurlarinin pisikolojik travmalari tespit edilmis değil ve önümüzdeki yillarda insanlarin üzerindeki travmalarinin etkisini tam olarak bilmiyoruz. Bölgesinden savastan, bombalardan, okul ve hastanelerin, alt yapinin olmayisindan dolayi mülteci olanlarin bir coğu tekrar yasadiklari bölgeye geri dönüyorlar. Özellikle afrinden mülteci olarak esad rejiminin hakim oldugu bölgelere gitmek zorunda kalanlardan sinirda esad rejiminin askerleri 1000 dolar para talep ediyorlar, bu parayi ödeyemeyenler güvenli bölgeye gecemiyor. Türkiye devletinin afrinín demografisini degistirmek icin radikal islamci araplari afrine yerlestirmeleri ve orda yasayanlarin evlerini gasp etmelerini duyan afrinliler sehirlerine geri dönmek istiyorlar ve esad rejimi yine bu insanlardan afrine girebilmeleri icin 1000 dolar para aliyor.

Rojova´da tüm bunlara ragmen demokratik konfederalist sistem sürec olarak isliyor.
Kadin esitligi, ökolojik calismalar, kooperatifler, halklarin esit bir sekilde yasamlarini kurmalari, kendi dillerini, kültürlerini, dinlerini özgürce yasayabilecekleri, kendi kaderlerini tayin haklarinin oldugu bu sistem nereye evrilir, rusya, iran, türkiye, abd ve avrupali isbirlikcileri ileriki dönemde nasil kararlar alir, idlip meselesi, afrin vs gibi bir cok sorun da tabiki ortada duruyor.

Buna ragmen kendini toparlamaya calisan, okullarini kuran, saglik sistemlerini, üniversitelerini, kadin egitim merkezlerini kuran kürtlere ve diger halklara yardim etmek, ortadoguya ve özellikle suriye´ye barisi, esitligi ve adaleti getirecek demokratik konföderalist sistemi desteklemek hepimizin görevidir.

Melek Kandilli- 4K-Haber / Göppingen

Yazarlar

Türkülere, deyişlere sevdalı bir babanın kızı olduğum için çok şanslıyım. Türküler
Bir kelebeğe ömür armağan edenleri,İkrarına bend olan serden geçtilerimizi,Kefensiz / mezar
Erzincan /Mercan Surbahan ve çevre köyleri bir zamanlar Ermeni yerleşim bölgeleriydi. Dersimli
Süryani halkının yangınlarına değilse de yüreklerine su serpemediğimiz için utanıyorum.
Günümüzde Aleviler dahil olmak üzere Batını Dinlerce sayılan/kullanılan ne kadar kavram va
Egemenler her dönem kendi egemenliklerini destekleyen, egemenliklerinin ideolojik kılıfı olara
Raa Haqi/Riya Heqi ya da Hakikat Yolu’nun Takipçileri, yani Kürt-Kızılbaş Aleviler, yani De
"Gurbet içinde gurbeti kanıksatmak isterler bize.. Kanıksamayız, istemeyiz ve dert olmaya, diz
 Giresunlu Topal Osman Ağa'nın yeğeni olduğunu söyleyen "Şair-Yazar" Mehmet Şakir SARIBAYR
Design by JoomlaSaver
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok