Hamburg’da Tiyatro Asmin oyuncuları „Tiyatro-Edebiyat Buluşması“ adı altında Hamburg’da üç gün boyunca çeşitli oyunların sahne alacağı bir etkinlik düzenliyor.Bu sene 2. yapılan Tiyatro-Edebiyat buluşması Ekim ayının 19-21 tarihleri arasında Hamburg’un kültür semti olarak bilinen Sternchanze’de bulunan bir okulda yapılacak. Tiyatro Asmin’de yönetmenlik yapan Ferman Karayiğit yazarlar tarafından kaleme alınan metinleri, sahne uyarlamaları izleyici ile buluşturacak. Sosyal pedagog ve aynı zamanda yazar olan Gülsen Gülbeyaz ise etkinlik boyunca moderatörlük yapacak. Etkinlik kapsamında ressam Nilgün Çapan ve İlhan Sözen de resimlerini sergileme imkanı bulacak. Tiyatro oyunlarının dili ise Almanca, Kürtçe ve Türkçe olacak.

Yazarlar sahne alacak

Tiyatro-Edebiyat buluşması etkinliğinde ayrıca konuk yazarlar kendileri tarafından yazılıp, Ferman Karayiğit tarafından sahneye uyarlanan oyunlarında misafir sanatçı olarak rol alacak. Üç gün sürecek olan sanat etkinliğinde şu yazarların oyunları sahnelenecek: Hacer Arıkan „Kelebek Kuşun Kanadında“, Cezmi Ancıl “Ah Ah Şevki“, Gülsen Gülbeyaz „Hastanede Şenlik“, Orhan Çelik „Sterken Dino-Dinonun Yıldızları“, Mehmet Zahit Ekinci „Bekçi Sılo“, Oya Pervin Pelit „Serçe Çocuk“, Sevim Tarhan „Çay Koyski“.

Etkinlik ile Hamburg’da yaşayan sanatseverlerle bol kahkahalı ve dolu dolu üç gün geçirmeyi istediklerini belirten Tiyatro Asmin oyuncusu Nurcan Keskin, katılımcılara kütüphanelerini de zenginleştirme imkanı sunduklarını belirtti. Keskin, üç gün sürecek olan oyunlarda protokol olmayacağını ve etkinliğin engelli yurttaşlara ücretsiz olacağını söyledi.

Tiyatro Asmin grubu şu oyunculardan oluşuyor: Ferman Fermo Karayiğit, Canan Yılmaz, Sevgi Polat, Nurcan Keskin, Elif Oguz, Kasım Palabıyık, Mehmet Koca, Simge Akgül ve Brusk Cudi.

Kaynak: M. ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG - Yeni Özgürpolitika

Yazarlar

Türkülere, deyişlere sevdalı bir babanın kızı olduğum için çok şanslıyım. Türküler
Bir kelebeğe ömür armağan edenleri,İkrarına bend olan serden geçtilerimizi,Kefensiz / mezar
Erzincan /Mercan Surbahan ve çevre köyleri bir zamanlar Ermeni yerleşim bölgeleriydi. Dersimli
Süryani halkının yangınlarına değilse de yüreklerine su serpemediğimiz için utanıyorum.
Günümüzde Aleviler dahil olmak üzere Batını Dinlerce sayılan/kullanılan ne kadar kavram va
Egemenler her dönem kendi egemenliklerini destekleyen, egemenliklerinin ideolojik kılıfı olara
Raa Haqi/Riya Heqi ya da Hakikat Yolu’nun Takipçileri, yani Kürt-Kızılbaş Aleviler, yani De
"Gurbet içinde gurbeti kanıksatmak isterler bize.. Kanıksamayız, istemeyiz ve dert olmaya, diz
 Giresunlu Topal Osman Ağa'nın yeğeni olduğunu söyleyen "Şair-Yazar" Mehmet Şakir SARIBAYR
Design by JoomlaSaver
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok