Devrimci ve gazeteci Turgut Kaya’nın Yunanistan’danTürkiye’ye iade kararı geri çekildi

Atina: Şubat 2018’den bu yana Yunanistan’da tutsak olan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya, hakkında verilen Türkiye’ye iade kararının geri çekilmesi, politik kimliğinin tanınarak serbest bırakılması için 31 Mayıs itibariyle süresiz açlık grevine başlamıştı. Yoldaşları, Yunanistanlı devrimci ve demokratik kurumlar başta olmak üzere dünya üzerindeki birçok devrimci ve demokratik kurum Türkiyeli devrimci üzerinden devrimcilerin devletler arası kirli pazarlıklara konu edilmesine karşı bu direnişi sahiplenmişti.

“Turgut Kaya’ya Özgürlük”

Atina’da bulunan Syntagma Meydanı’nda dillendirilen “Turgut Kaya’ya Özgürlük” şiarı Avrupa ülkelerinden ABD’ye, Rojava’dan Filistin’e, Filipinler’den Nepal’e… birçok alandan dayanışma mesajları ile karşılanmış, Türkiye ve Yunanistan hapishanelerinde bulunan TKP/ML ve DHKP-C dava tutsakları Türkiyeli devrimci için açlık grevi gerçekleştirmiş; Yunanistan’da Syntagma Meydanı, sokaklar, metro istasyonları, Mülteci ve Adalet Bakanlıkları önleri iki ay boyunca neredeyse her gün eylem alanına dönüştürülmüştü.

Bu kazanım direniş ve dayanışmayı esas alanların!

Bu enternasyonal dayanışma örneği, devletler arası pazarlıkları engelleyecek bir kazanıma dönüştü. İlk olarak 20 Temmuz günü İltica Bürosu, Kaya’nın iltica başvurusunu kabul ettiğini ilan etti, Kaya açlık grevinin 55. gününde “dayanışmaya ve mücadeleye güvenerek açlık grevine ara verdiğini” duyurdu. İltica Bürosu’nun kararına karşın Adalet Bakanlığı’nın henüz kararını açıklamadığı süre boyunca eylemler sürdü.

Bu ısrar, bugün sonuç verdi. Adalet Bakanlığı, Kaya hakkındaki iade kararını durdurdu ve Kaya’yı serbest bırakma kararı aldı.

Bu kazanımın iki aydır adalete göz kapamış ve şimdi Turgut Kaya’yı serbest bırakma kararına imza atan Yunanistan bürokrasisine ve pazarlıklarda masa başına oturan burjuva demokrasisine değil, “Turgut Kaya’ya özgürlük” diyerek sokakları ve dayanışmayı esas alanlara ait olduğu açıktır.

Ezilen sınıf ve kesimlerin silahı olan direniş ve dayanışma bir kez daha devletler arası kirli pazarlıkları açığa çıkarmış ve geriletmiş oldu.

 

Gül Güzel 4K Haber News

Kaynak: Partizan inter net

Yazarlar

Türkülere, deyişlere sevdalı bir babanın kızı olduğum için çok şanslıyım. Türküler
Bir kelebeğe ömür armağan edenleri,İkrarına bend olan serden geçtilerimizi,Kefensiz / mezar
Erzincan /Mercan Surbahan ve çevre köyleri bir zamanlar Ermeni yerleşim bölgeleriydi. Dersimli
Süryani halkının yangınlarına değilse de yüreklerine su serpemediğimiz için utanıyorum.
Günümüzde Aleviler dahil olmak üzere Batını Dinlerce sayılan/kullanılan ne kadar kavram va
Egemenler her dönem kendi egemenliklerini destekleyen, egemenliklerinin ideolojik kılıfı olara
Raa Haqi/Riya Heqi ya da Hakikat Yolu’nun Takipçileri, yani Kürt-Kızılbaş Aleviler, yani De
"Gurbet içinde gurbeti kanıksatmak isterler bize.. Kanıksamayız, istemeyiz ve dert olmaya, diz
 Giresunlu Topal Osman Ağa'nın yeğeni olduğunu söyleyen "Şair-Yazar" Mehmet Şakir SARIBAYR
Design by JoomlaSaver
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok