Dersim’de 1996 yılında yaptığı eylemle ismini Kürdistan tarihine yazdıran PKK Gerillası Zeynep Kınacı (Zilan) adına, geleneksel olarak her yapılan Zilan Kadın Festivali’nin 14’üncüsü bu yıl Almanya’nın Dortmund kentinde yoğun bir katılımla gercekleşti.Avesta Xabur ve Barin Kobane'ye adanan bu yılki festivale Türkiye'de yarın gercekleşecek seçimlerin coşkusu damgasını vurdu. “Efrin direnişi kadının direnişidir” şiarıyla başta Efrin'de olmak üzere şehit düşen kadınlar nezdinde tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından düzenlenen panele ilgi yoğundu. Panel sonrası programda; Festivali düzenleyen kurum olma vasfı ile Ceni temsilcisi , Kongre Star'dan Süreyya Mustafa, TJK-E, Die Linke, Yekitiya Anti fa, PEYAM temsilcilerinin ve HDP milletvekili Besime Goncanın konuşmaları sonrası sahne programına geçildi. Denge Xezayê, Jala, Sena Dersimi, Fovende Jinen Tev Çand, Dansa Jine Hindistanê, Gruba Jinen Alman, Yekşa ve Silbus u Tari kitlenin coskuyla eslik etmesi ile ezgilerini dile getirdi.
Yogun katılımın oldugu festivalde yapılan konusmalarda yarın gerceklesecek seçimlerin önemine deginilirken, uluslararası siyasetlerin Türkiyedeki hak ihlallerine yönelik politikalara sessiz kalması eleştirildi.

Ülkemizdeki akp faşizminin bizleri diasporada yaşamaya mecbur ettiğine değinen Besime Gonca halkların ve inançların ortak yaşama olan özlemine değindi. Baskın seçim sonrası Türkiye'de adil olmayan koşullarda tutuklanma pahasına seçim çalısması yürüten HDP'lileri selamlayarak ülkede yaşayan tüm seçmenleri sandıklara sahip çıkarak korumaya ve HDP'yi desteklemeye çağırdı. Diğer konuşmacılar ise kadın özgürlük ideolojisine vurgu yaparak seçim sürecinin önemine değindi.

 Genel olarak baktıgımızda bu yılki festivale katılım geçen yıla oranla çok daha fazla ve renkliydi. Kürdistanın dört parçasından kadınların geleneksel kıyafetlerle katılması dikkat çekiciydi. Katılımın yoğun olmasında yarınki secimlere dönük heycan ve coşkunun payı alana fazlasıyla yansıdı.. Halaylarla sona eren Festivalde özgür yarınlara dair temenniler iz bıraktı...Ayten Şimşir / 4K- Haber Dortmund

 

Yazarlar

Türkülere, deyişlere sevdalı bir babanın kızı olduğum için çok şanslıyım. Türküler
Bir kelebeğe ömür armağan edenleri,İkrarına bend olan serden geçtilerimizi,Kefensiz / mezar
Erzincan /Mercan Surbahan ve çevre köyleri bir zamanlar Ermeni yerleşim bölgeleriydi. Dersimli
Süryani halkının yangınlarına değilse de yüreklerine su serpemediğimiz için utanıyorum.
Günümüzde Aleviler dahil olmak üzere Batını Dinlerce sayılan/kullanılan ne kadar kavram va
Egemenler her dönem kendi egemenliklerini destekleyen, egemenliklerinin ideolojik kılıfı olara
Raa Haqi/Riya Heqi ya da Hakikat Yolu’nun Takipçileri, yani Kürt-Kızılbaş Aleviler, yani De
"Gurbet içinde gurbeti kanıksatmak isterler bize.. Kanıksamayız, istemeyiz ve dert olmaya, diz
 Giresunlu Topal Osman Ağa'nın yeğeni olduğunu söyleyen "Şair-Yazar" Mehmet Şakir SARIBAYR
Design by JoomlaSaver
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok