1-2 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen 10. Dersim Festivali yaklaşık 6 bin kişinin katılımıyla büyük bir çoşkuyla kutlandı.

Almanya'nın Frankfurt kentinde bulunan Rebstockpark'ta gerçekleşen Festival'e bizim de 4K-Haber olarak stand açtığımız festivale standımıza ve yazarlarımıza olan ilgi büyük oldu.Açılan standda yazarlarımızdan Ozan Emekçi, Meral Akyol, Can Kasapoğlu ve Ali Usta kitaplarını imzalaladı. Ziyaretçilere, oluşumumuz hakkında bilgi verildi ve bildirgemiz dağıtıldı.

Festivalin ilk gününde  “Dersim’den Efrîn’e soykırım” konulu panelde yapılan konuşmalarda, Alevilere yönelik katliamların devam ettiği belirtildi ve herkese buna karşı çıkması çağrısında bulunuldu.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, Dersim Soykırım Karşıtı Derneği ve Dersim Spor’un organize ettiği ve birçok kurumun da destek verdiği Festival, “Dersim’den Efrîn’e Soykırım” konulu panel ile başladı. Moderatörlüğünü Ayten Şimşir’in yaptığı panele Araştırmacı-Yazar Erdoğan Aydın, Siyasetçi İmam Canpolat ve Araştırmacı Hüseyin Ayrılmaz katıldı. Panelde, yapılan konuşmalarda, 80’nci yılında Dersim’den Efrîn’e soykırımın devam ettiği hatırlatılarak, buna karşı çıkılması gerektiği vurgulandı.

Festivalin 2. günü oldukça zengin bir programla devam etti. Başta izin verilmediği için festivale katılamayan Ferhat Tunç'un okunan mesajı olmak üzere  Dersim HPD Milletvekili adayı Meral Hambayat Avrupa’daki Alevilerden HDP’yi desteklemelerini istedi.

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker HDP’nin kurtuluş olduğunu belirterek, “Erdoğan diktatörlüğünün sonu tek seçenek, HDP’nin barajı aşması gerekiyor. Bu birliktelik sadece seçim değil ortak yaşam için zorunluktur. Bizler o kadim toprak halkları olarak, birlikte özgür yaşamak için mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

AABF Başkanı Hüseyin Mat da direnişin Dersim’in özünde olduğuna dikkat çekerek, “Bizler birlikte kimliğimizi, inancımızı özgürleştireceğiz. 24 Haziran seçimleri de bunun için bir fırsattır. Bizler baskıya uğramış, zalimlerin haksızlığına uğramış inanç topluluğu olarak, zalimlerin karşısında mazlumların yanında yer alacağız. Türkiye’de barışın gelmesi ve özgürlüğün gelmesi için HDP’nin barajı aşması önemlidir. Alevilerde demokratik dayanışmasını gösterecektir. Güzel günler bizi bekliyor” diye konuştu.

Almanya Sol Parti Fedaral Milletvekili Gökay Akbulut ise Dersim soykırımına değinerek, “Dersimliler tarih boyunca baskı ve katliamlara uğramıştır. Bütün bunlara karşı ortak mücadelenin olması gerekiyor” dedi.

Festivalde ayrıca Dersim’in yöresel oyunlarından Varvara da sergilendi.

Grup Munzur, Yelda Abbasi,Silbus u Tari, Deniz Deman, Zerife, Mehmet Ekici,Taylan Yıldız Veysel Aydın, Grup Les Etoiles de Botan eserlerini seslendirdi.

Festivalden Fotoğraflara Facebook Sayfafamızdan Bakabilirsiniz: Lütfen Tıklayın >>> 4-Haber Facebook Sayfası

4K-Haber Merkezi

Yazarlar

Türkülere, deyişlere sevdalı bir babanın kızı olduğum için çok şanslıyım. Türküler
Bir kelebeğe ömür armağan edenleri,İkrarına bend olan serden geçtilerimizi,Kefensiz / mezar
Erzincan /Mercan Surbahan ve çevre köyleri bir zamanlar Ermeni yerleşim bölgeleriydi. Dersimli
Süryani halkının yangınlarına değilse de yüreklerine su serpemediğimiz için utanıyorum.
Günümüzde Aleviler dahil olmak üzere Batını Dinlerce sayılan/kullanılan ne kadar kavram va
Egemenler her dönem kendi egemenliklerini destekleyen, egemenliklerinin ideolojik kılıfı olara
Raa Haqi/Riya Heqi ya da Hakikat Yolu’nun Takipçileri, yani Kürt-Kızılbaş Aleviler, yani De
"Gurbet içinde gurbeti kanıksatmak isterler bize.. Kanıksamayız, istemeyiz ve dert olmaya, diz
 Giresunlu Topal Osman Ağa'nın yeğeni olduğunu söyleyen "Şair-Yazar" Mehmet Şakir SARIBAYR
Design by JoomlaSaver
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok