Vahşi kapitalizmin yılda 35 bin işçinin yaşamını aldığı Amerika’da 1909’larda işçilerin üçte ikisi yoksulluk içinde yaşıyordu.

19 Kasım 1915 tarihinde Amerika’da Salt Lake City’de tutulduğu cezaevinde kurşuna dizilerek infaz edilen işçi önderi Joe Hill, infazdan bir kaç gün önce bir arkadaşına yazdığı mektupta “Yas tutmayın, örgütlenin” söylediğ son sloganı oldu.

 

MÜCADELEYE ADANMIŞ BİR YAŞAM

 

1879 yılında İsveç’in orta kesimlerindeki Gävle ilinde bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Joe Hill, (esas ismi Joel Hägglund) 1902 yılında daha iyi bir gelecek umuduyla Amerika’ya göç etti. Amerika’ya gelişinin ilk yıllarında Chicago’da meyhanelerde temizlik yaparak geçimini sağladı, bit ve böceklerin kaynaştığı çadırlarda yaşadı.

 

Vahşi kapitalizmin yılda 35 bin işçinin yaşamını aldığı Amerika’da 1909’larda işçilerin üçte ikisi yoksulluk içinde yaşıyordu. Hill, haftanın 7 günü günde 12 saat çalıştı ve geçici işçileri ve evsizleri örgütleyen Dünya Sanayi İşçileri Federasyonu’na (IWW) üye oldu.

İŞ VE SANATI BÜTÜNLEŞTİRMESİ

1910 yılında IWW’de aktif olarak çalışmaya başlayan grevlere katılan ve ‘Özgür Konuşma Kampanyaları’ örgütleyen Hill, aynı zamanda sendika ve işçiler için barış ve mücadele  şarkıları yazmaya ve söylemeye başladı.

 

CİNAYETLE SUÇLADILAR

 

1913 yılında Hill, maden işçilerini örgütlemek için Kaliforniya’dan Utah’a gitti ve Salt Lake City yakınlarındaki bir maden ocağında işçi olarak çalışmaya başladı. 10 Ocak 1914’de Salt Lake City’de bir soygun sırasında bir iş adamı ve oğlu öldürüldü. Polis Joe Hill’i soygun ve cinayeti işlemekle suçladı. Suçlamaları reddeden Hill, soygunun yapıldığı gece bir kadınla birlikte olduğunu ancak kadının adını açıklamayacağını söyledi.

Hill, kendi masumiyetini ispat etmek zorunda olmadığını savcının onu suçlu olduğunu ispat etmesi gerektiğini savundu. Suçsuz olduğunu söyledi ve af talebinde bulunmayı reddetti.  19 Ekim 1915 tarihinde kurşuna dizilene kadar hep suçsuz olduğunu iddia etti. Cenazesi binlerce işçinin katıldığı bir törenle kendi bestelediği şarkılarının eşliğinde toprağa verildi.

 

Hill’in infazından sonra işçiler IWW’ye akın etmeye başladı  ve bir yıl içinde sendikanın üye sayısı iki katına yükseldi. Amerikan işçileri grevlerde, direnişlerde ve gösterilerde Hill’in şarkılarını söylediler. Woody Guthrie,  Pete Seeger, Billy Bragg, Joan Baez ve  Bob Dylan gibi tanınmış müzisyenler Hill’in şarklıarından ilham aldılar. Onun yazdığı şarkıları söylediler.

Gül Güzel 4K Haber

Yazarlar

Türkülere, deyişlere sevdalı bir babanın kızı olduğum için çok şanslıyım. Türküler
Bir kelebeğe ömür armağan edenleri,İkrarına bend olan serden geçtilerimizi,Kefensiz / mezar
Erzincan /Mercan Surbahan ve çevre köyleri bir zamanlar Ermeni yerleşim bölgeleriydi. Dersimli
Süryani halkının yangınlarına değilse de yüreklerine su serpemediğimiz için utanıyorum.
Günümüzde Aleviler dahil olmak üzere Batını Dinlerce sayılan/kullanılan ne kadar kavram va
Egemenler her dönem kendi egemenliklerini destekleyen, egemenliklerinin ideolojik kılıfı olara
Raa Haqi/Riya Heqi ya da Hakikat Yolu’nun Takipçileri, yani Kürt-Kızılbaş Aleviler, yani De
"Gurbet içinde gurbeti kanıksatmak isterler bize.. Kanıksamayız, istemeyiz ve dert olmaya, diz
 Giresunlu Topal Osman Ağa'nın yeğeni olduğunu söyleyen "Şair-Yazar" Mehmet Şakir SARIBAYR
Design by JoomlaSaver
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok